Report X-Wing System Open Series 2016 - Kashyyyk - Lucca, Italy [Day 1] - Nerdando.com
Giochi da tavolo

Report X-Wing System Open Series 2016 – Kashyyyk – Lucca, Italy [Day 1]

Puoi seguirci sulla nostra pagina Facebook per foto e video in diretta, lo streaming è proprio qui sopra.

21.11 – Standings

Rank Name Score MoV SoS
1 Marasca Lorenzo 30 951 3.31
2 Del Rio Toledano Juan 30 921 3.06
3 Beccati Marcello 25 950 2.14
4 Reed Tom 25 947 2.69
5 Taddei Giulio 25 761 2.25
6 Cesaroni Andrea 25 758 3.36
7 Basta Gianluigi 25 754 2.94
8 Off Jenkins 25 738 2.78
9 Cascone Eugenio 23 752 2.61
10 Ceylan Erol 20 798 3.0
11 Ferrari Luca 20 785 2.0
12 Marmorini Alessandro 20 772 7.08
13 Dioguardi Massimiliano 20 763 1.99
14 Citro Daniele 20 760 1.97
15 Tozzi Carlo 20 759 2.75
16 Gaspari Alvise 20 752 2.42
17 Serret Fortin Oriol 20 715 2.81
18 Barker Nick 20 715 1.83
19 Reed Scott 20 710 3.25
20 Olivieri Dario 20 708 2.22
21 Buono Michele 20 702 3.69
22 Gradelli Giuliano 20 695 2.72
23 Diaz Alberto 20 673 2.31
24 Petriconi Mirko 20 621 2.81
25 Castellari Francesco 20 544 3.5
26 Piergiacomi Federico 18 695 2.79
27 Pujol Ortega David 18 659 3.17
28 Primo Giulio 18 637 2.26
29 Ramos Curado Juan Jose 18 628 1.38
30 Cleva Mirko 18 576 2.47
31 Fabre Alarcon Jordi 15 825 2.19
32 Ceccaroni Alex 15 816 2.72
33 Brasanti Matteo 15 691 2.72
34 Prejano Daniele 15 690 2.5
35 Polchi Francesco 15 684 3.19
36 Gasparini Fabio 15 657 2.22
37 Marmorini Edoardo 15 654 6.89
38 Polo Martin Alejandro 15 617 2.08
39 Gasparrini Andrea 15 594 2.46
40 Verdera Ivan 15 591 2.63
41 Morano Antonio 15 589 2.58
42 Zovetti Niccolò 15 583 3.28
43 Calandra Dario 15 582 2.61
44 Kunzle Ryan 15 551 2.78
45 Bennati Matteo 15 510 3.28
46 Nardi Tommaso 15 471 2.64
47 De Scordilli Marco 14 633 2.13
48 Hancu Ion 13 634 2.38
49 Artom Celli Vittorio 13 559 2.92
50 Del Pin Massimo 13 490 2.33
51 Requejo Xavier 13 477 2.24
52 Cignoni Maurizio 11 708 1.74
53 Partesotti Patrick 11 698 5.92
54 Gragnola Riccardo 11 614 2.28
55 Luca Simone 11 587 2.03
56 Giuffrida Valentina 10 659 2.79
57 Castagnoli Tommaso 10 583 2.19
58 Rodriguez Domingo 10 550 2.19
59 Reed Craig 10 530 2.14
0 (D#6)Petriconi Tony 10 500 2.7
0 (D#6)Savino Roberto 10 488 2.37
60 Provenzano Simone 10 461 2.25
0 (D#6)Arosio Giacomo 10 451 1.93
61 Delle Rupi Fiorenzo 10 411 1.9
0 (D#6)Sirri Federico 10 405 2.15
0 (D#6)Nalin Davide 10 394 2.16
62 Vezzani Giulio 10 305 1.44
63 Tamburro Andrea 9 596 1.25
0 (D#6)Chionsini Filippo 9 382 1.83
64 Cleva Marco 8 566 1.92
0 (D#6)Lombardi Damiano 8 493 1.7
65 Mazza Bernardo Maria 6 505 2.17
66 Riva Daniel 5 469 2.37
67 Ambrosi Andrea 5 363 1.92
68 Nibetti Dario 5 357 1.33
0 (D#6)Esposito Nicola 5 343 2.57
0 (D#6)Targhini Gianluca 5 341 2.77
0 (D#6)Cerrai Andrea 5 333 1.7
0 (D#5)Arbi Lorenzo 5 313 2.04
0 (D#5)Terminello Stefano 5 245 2.63
0 (D#6)Casale “Olaf” Casale 5 238 2.03
0 (D#6)Franco Luca 5 196 1.82
69 Crivello Emanuele 3 244 1.85
70 Foto Rino 0 254 1.69
0 (D#4)Pasqualotto Mario 0 112 2.72
0 (D#3)Tarlini Giacomo 0 101 3.33
0 (D#4)Pollastrini Alberto 0 58 2.39

21.10 – Round 6 results

1: Basta Gianluigi VS Marasca Lorenzo – Match Results: Marasca Lorenzo is the winner 0 to 74
2: Del Rio Toledano Juan VS Marmorini Alessandro – Match Results: Del Rio Toledano Juan is the winner 100 to 50
3: Cesaroni Andrea VS Ceylan Erol – Match Results: Cesaroni Andrea is the winner 100 to 40
4: Gradelli Giuliano VS Off Jenkins – Match Results: Off Jenkins is the winner 84 to 100
5: Castellari Francesco VS Reed Tom – Match Results: Reed Tom is the winner 0 to 100
6: Taddei Giulio VS Buono Michele – Match Results: Taddei Giulio is the winner 100 to 48
7: Beccati Marcello VS Serret Fortin Oriol – Match Results: Beccati Marcello is the winner 100 to 0
8: Pujol Ortega David VS Cascone Eugenio – Match Results: Cascone Eugenio is the winner 43 to 71
9: Gasparrini Andrea VS Olivieri Dario – Match Results: Olivieri Dario is the winner 50 to 100
10: Dioguardi Massimiliano VS Bennati Matteo – Match Results: Dioguardi Massimiliano is the winner 100 to 0
11: Prejano Daniele VS Barker Nick – Match Results: Barker Nick is the winner 32 to 51
12: Gaspari Alvise VS Kunzle Ryan – Match Results: Gaspari Alvise is the winner 100 to 0
13: Nardi Tommaso VS Primo Giulio – Match Results: Primo Giulio is the winner 29 to 31
14: Marmorini Edoardo VS Tozzi Carlo – Match Results: Tozzi Carlo is the winner 0 to 100
15: Polchi Francesco VS Petriconi Mirko – Match Results: Petriconi Mirko is the winner 39 to 59
16: Cleva Mirko VS Ceccaroni Alex – Match Results: Cleva Mirko is the winner 54 to 49
17: Ferrari Luca VS Morano Antonio – Match Results: Ferrari Luca is the winner 100 to 25
18: Diaz Alberto VS Brasanti Matteo – Match Results: Diaz Alberto is the winner 54 to 35
19: Zovetti Niccolò VS Citro Daniele – Match Results: Citro Daniele is the winner 52 to 100
20: Reed Scott VS Calandra Dario – Match Results: Reed Scott is the winner 100 to 0
21: Piergiacomi Federico VS Artom Celli Vittorio – Match Results: Piergiacomi Federico is the winner 100 to 33
22: Ramos Curado Juan Jose VS Requejo Xavier – Match Results: Ramos Curado Juan Jose is the winner 100 to 15
23: Polo Martin Alejandro VS Rodriguez Domingo – Match Results: Polo Martin Alejandro is the winner 100 to 65
24: Luca Simone VS Cignoni Maurizio – Match Results: Draw 100 to 100
25: Provenzano Simone VS Del Pin Massimo – Match Results: Del Pin Massimo is the winner 69 to 71
26: Verdera Ivan VS Castagnoli Tommaso – Match Results: Verdera Ivan is the winner 100 to 50
27: Hancu Ion VS Giuffrida Valentina – Match Results: Hancu Ion is the winner 49 to 43
28: Partesotti Patrick VS Gragnola Riccardo – Match Results: Draw 0 to 0
29: Gasparini Fabio VS Delle Rupi Fiorenzo – Match Results: Gasparini Fabio is the winner 100 to 0
30: Vezzani Giulio VS Fabre Alarcon Jordi – Match Results: Fabre Alarcon Jordi is the winner 0 to 100
31: De Scordilli Marco VS Cleva Marco – Match Results: De Scordilli Marco is the winner 14 to 0
32: Tamburro Andrea VS Mazza Bernardo Maria – Match Results: Draw 0 to 0
33: Reed Craig VS Riva Daniel – Match Results: Reed Craig is the winner 81 to 35
34: Crivello Emanuele VS Nibetti Dario – Match Results: Nibetti Dario is the winner 0 to 100
35: Ambrosi Andrea VS Foto Rino – Match Results: Ambrosi Andrea is the winner 71 to 0

19.44 – Featured table: Off Jenkins (left) VS Gradelli Giuliano (right)

Off Jenkins – 100 points

Contracted Scout (33) x 2
JumpMaster 5000 (25), Extra Munitions (2), Plasma Torpedoes (3), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Trandoshan Slaver (34)
YV-666 (29), 4-LOM (1), Zuckuss (1), Dengar (3)

Gradelli Giuliano – 100 points

Contracted Scout (32)
JumpMaster 5000 (25), Flechette Torpedoes (2), Plasma Torpedoes (3), Overclocked R4 (1), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (33)
JumpMaster 5000 (25), Extra Munitions (2), Plasma Torpedoes (3), 4-LOM (1), Overclocked R4 (1), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (35)
JumpMaster 5000 (25), Extra Munitions (2), Proton Torpedoes (4), Boba Fett (1), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

19.43 – Round 6

1: Basta Gianluigi VS Marasca Lorenzo
2: Del Rio Toledano Juan VS Marmorini Alessandro
3: Cesaroni Andrea VS Ceylan Erol
4: Gradelli Giuliano VS Off Jenkins
5: Castellari Francesco VS Reed Tom
6: Taddei Giulio VS Buono Michele
7: Beccati Marcello VS Serret Fortin Oriol
8: Pujol Ortega David VS Cascone Eugenio
9: Gasparrini Andrea VS Olivieri Dario
10: Dioguardi Massimiliano VS Bennati Matteo
11: Prejano Daniele VS Barker Nick
12: Gaspari Alvise VS Kunzle Ryan
13: Nardi Tommaso VS Primo Giulio
14: Marmorini Edoardo VS Tozzi Carlo
15: Polchi Francesco VS Petriconi Mirko
16: Cleva Mirko VS Ceccaroni Alex
17: Ferrari Luca VS Morano Antonio
18: Diaz Alberto VS Brasanti Matteo
19: Zovetti Niccolò VS Citro Daniele
20: Reed Scott VS Calandra Dario
21: Piergiacomi Federico VS Artom Celli Vittorio
22: Ramos Curado Juan Jose VS Requejo Xavier
23: Polo Martin Alejandro VS Rodriguez Domingo
24: Luca Simone VS Cignoni Maurizio
25: Provenzano Simone VS Del Pin Massimo
26: Verdera Ivan VS Castagnoli Tommaso
27: Hancu Ion VS Giuffrida Valentina
28: Partesotti Patrick VS Gragnola Riccardo
29: Gasparini Fabio VS Delle Rupi Fiorenzo
30: Vezzani Giulio VS Fabre Alarcon Jordi
31: De Scordilli Marco VS Cleva Marco
32: Tamburro Andrea VS Mazza Bernardo Maria
33: Reed Craig VS Riva Daniel
34: Crivello Emanuele VS Nibetti Dario
35: Ambrosi Andrea VS Foto Rino

19.42 – Standings

Rank Name Score MoV SoS
1 Marasca Lorenzo 25 777 2.25
2 Del Rio Toledano Juan 25 771 2.08
3 Basta Gianluigi 25 728 1.94
4 Ceylan Erol 20 758 2.17
5 Beccati Marcello 20 750 1.44
6 Reed Tom 20 747 2.14
7 Marmorini Alessandro 20 722 5.97
8 Serret Fortin Oriol 20 715 1.97
9 Buono Michele 20 654 2.44
10 Off Jenkins 20 622 1.67
11 Gradelli Giuliano 20 611 1.86
12 Taddei Giulio 20 609 1.69
13 Cesaroni Andrea 20 598 2.31
14 Castellari Francesco 20 544 2.36
15 Cascone Eugenio 18 624 1.89
16 Pujol Ortega David 18 587 2.31
17 Ceccaroni Alex 15 721 2.0
18 Marmorini Edoardo 15 654 5.97
19 Citro Daniele 15 612 1.56
20 Brasanti Matteo 15 610 1.81
21 Ferrari Luca 15 610 1.58
22 Prejano Daniele 15 609 1.94
23 Polchi Francesco 15 604 2.36
24 Barker Nick 15 596 1.28
25 Calandra Dario 15 582 1.53
26 Morano Antonio 15 564 1.58
27 Dioguardi Massimiliano 15 563 1.4
28 Tozzi Carlo 15 559 2.17
29 Olivieri Dario 15 558 1.58
30 Diaz Alberto 15 554 1.58
31 Gaspari Alvise 15 552 1.72
32 Kunzle Ryan 15 551 2.0
33 Gasparrini Andrea 15 544 1.76
34 Primo Giulio 15 535 1.71
35 Zovetti Niccolò 15 531 2.17
36 Reed Scott 15 510 2.42
37 Bennati Matteo 15 510 2.22
38 Petriconi Mirko 15 501 2.22
39 Cleva Mirko 15 471 1.89
40 Nardi Tommaso 15 373 1.86
41 Piergiacomi Federico 13 528 2.01
42 Artom Celli Vittorio 13 526 2.14
43 Requejo Xavier 13 462 1.6
44 Ramos Curado Juan Jose 13 443 1.02
45 Fabre Alarcon Jordi 10 625 1.64
46 Cignoni Maurizio 10 608 1.27
47 Partesotti Patrick 10 598 5.47
48 Giuffrida Valentina 10 565 2.07
49 Castagnoli Tommaso 10 533 1.22
50 Hancu Ion 10 528 1.83
51 Gragnola Riccardo 10 514 1.67
0 (D#6)Petriconi Tony 10 500 2.17
0 (D#6)Savino Roberto 10 488 2.2
52 Luca Simone 10 487 1.56
53 Rodriguez Domingo 10 485 1.42
54 Polo Martin Alejandro 10 482 1.67
55 Gasparini Fabio 10 457 1.78
0 (D#6)Arosio Giacomo 10 451 1.6
56 Verdera Ivan 10 441 1.9
57 Delle Rupi Fiorenzo 10 411 1.21
0 (D#6)Sirri Federico 10 405 1.99
0 (D#6)Nalin Davide 10 394 1.99
58 Del Pin Massimo 10 388 1.78
59 Provenzano Simone 10 363 1.36
60 Vezzani Giulio 10 305 1.0
61 De Scordilli Marco 9 519 1.69
0 (D#6)Chionsini Filippo 9 382 1.53
62 Tamburro Andrea 8 496 0.78
0 (D#6)Lombardi Damiano 8 493 1.53
63 Cleva Marco 8 480 1.08
64 Riva Daniel 5 415 1.96
65 Mazza Bernardo Maria 5 405 1.83
66 Reed Craig 5 384 1.78
0 (D#6)Esposito Nicola 5 343 2.17
0 (D#6)Targhini Gianluca 5 341 2.43
0 (D#6)Cerrai Andrea 5 333 1.5
0 (D#5)Arbi Lorenzo 5 313 1.71
0 (D#5)Terminello Stefano 5 245 2.21
0 (D#6)Casale “Olaf” Casale 5 238 1.73
0 (D#6)Franco Luca 5 196 1.48
67 Crivello Emanuele 3 244 1.43
68 Foto Rino 0 225 1.39
69 Ambrosi Andrea 0 192 1.64
70 Nibetti Dario 0 157 1.22
0 (D#4)Pasqualotto Mario 0 112 2.11
0 (D#3)Tarlini Giacomo 0 101 2.5
0 (D#4)Pollastrini Alberto 0 58 2.06

19.41 – Round 5 Results

1: Basta Gianluigi VS Ceylan Erol – Match Results: Basta Gianluigi is the winner 100 to 74
2: Del Rio Toledano Juan VS Buono Michele – Match Results: Del Rio Toledano Juan is the winner 100 to 70
3: Marasca Lorenzo VS Pujol Ortega David – Match Results: Marasca Lorenzo is the winner 71 to 26
4: Off Jenkins VS Reed Scott – Match Results: Off Jenkins is the winner 100 to 48
5: Bennati Matteo VS Gradelli Giuliano – Match Results: Gradelli Giuliano is the winner 43 to 100
6: Castellari Francesco VS Petriconi Mirko – Match Results: Castellari Francesco is the winner 61 to 26
7: Gasparrini Andrea VS Marmorini Alessandro – Match Results: Marmorini Alessandro is the winner 28 to 100
8: Taddei Giulio VS Kunzle Ryan – Match Results: Taddei Giulio is the winner 100 to 76
9: Beccati Marcello VS Nardi Tommaso – Match Results: Beccati Marcello is the winner 100 to 0
10: Polchi Francesco VS Reed Tom – Match Results: Reed Tom is the winner 48 to 100
11: Marmorini Edoardo VS Serret Fortin Oriol – Match Results: Serret Fortin Oriol is the winner 42 to 100
12: Cesaroni Andrea VS Piergiacomi Federico – Match Results: Cesaroni Andrea is the winner 100 to 55
13: Artom Celli Vittorio VS Cascone Eugenio – Match Results: Cascone Eugenio is the winner 49 to 100
14: Requejo Xavier VS Tozzi Carlo – Match Results: Tozzi Carlo is the winner 16 to 100
15: Ceccaroni Alex VS Del Pin Massimo – Match Results: Ceccaroni Alex is the winner 100 to 0
16: Nalin Davide VS Olivieri Dario – Match Results: Olivieri Dario is the winner 21 to 100
17: Sirri Federico VS Ferrari Luca – Match Results: Ferrari Luca is the winner 0 to 100
18: Gaspari Alvise VS Savino Roberto – Match Results: Gaspari Alvise is the winner 100 to 33
19: Polo Martin Alejandro VS Morano Antonio – Match Results: Morano Antonio is the winner 75 to 100
20: Cleva Mirko VS Giuffrida Valentina – Match Results: Cleva Mirko is the winner 67 to 48
21: Barker Nick VS Verdera Ivan – Match Results: Barker Nick is the winner 83 to 51
22: Gasparini Fabio VS Brasanti Matteo – Match Results: Brasanti Matteo is the winner 27 to 82
23: Citro Daniele VS Arosio Giacomo – Match Results: Citro Daniele is the winner 100 to 0
24: Rodriguez Domingo VS Prejano Daniele – Match Results: Prejano Daniele is the winner 50 to 100
25: Diaz Alberto VS Petriconi Tony – Match Results: Diaz Alberto is the winner 100 to 68
26: Zovetti Niccolò VS Fabre Alarcon Jordi – Match Results: Zovetti Niccolò is the winner 68 to 49
27: Gragnola Riccardo VS Calandra Dario – Match Results: Calandra Dario is the winner 0 to 40
28: Partesotti Patrick VS Dioguardi Massimiliano – Match Results: Dioguardi Massimiliano is the winner 17 to 64
29: Primo Giulio VS De Scordilli Marco – Match Results: Primo Giulio is the winner 69 to 14
30: Lombardi Damiano VS Ramos Curado Juan Jose – Match Results: Ramos Curado Juan Jose is the winner 55 to 73
31: Chionsini Filippo VS Riva Daniel – Match Results: Chionsini Filippo is the winner 75 to 73
32: Franco Luca VS Castagnoli Tommaso – Match Results: Castagnoli Tommaso is the winner 0 to 100
33: Vezzani Giulio VS Targhini Gianluca – Match Results: Vezzani Giulio is the winner 100 to 62
34: Casale “Olaf” Casale VS Cignoni Maurizio – Match Results: Cignoni Maurizio is the winner 12 to 100
35: Mazza Bernardo Maria VS Provenzano Simone – Match Results: Provenzano Simone is the winner 29 to 45
36: Esposito Nicola VS Luca Simone – Match Results: Luca Simone is the winner 16 to 100
37: Delle Rupi Fiorenzo VS Cerrai Andrea – Match Results: Delle Rupi Fiorenzo is the winner 100 to 34
38: Reed Craig VS Hancu Ion – Match Results: Hancu Ion is the winner 14 to 100
39: Ambrosi Andrea VS Cleva Marco – Match Results: Cleva Marco is the winner 14 to 100
40: Nibetti Dario VS Tamburro Andrea – Match Results: Tamburro Andrea is the winner 14 to 100
41: Foto Rino VS Crivello Emanuele – Match Results: Crivello Emanuele is the winner 23 to 29

18.03 – Featured table: Ceylan Erol (left) VS Basta Gianluigi (right)

Erol Ceylan – 100 points

Palob Godalhi (28)
HWK-290 (20), Adaptability (0), Twin Laser Turret (6), Bossk (2)

Kavil (35)
Y-Wing (24), Extra Munitions (2), Plasma Torpedoes (3), Dorsal Turret (3), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Manaroo (36)
JumpMaster 5000 (27), Deadeye (1), Extra Munitions (2), Proton Torpedos (4), Boba Fett (1), R4 Agromech (2), Guidance Chips (0)

Gianluigi Basta – 100 points

Biggs Darklighter (26)
X-Wing (25), R4-D6 (1), Integrated Astromech (0)

Kanan Jarrus (48)
VCX-100 (38), Ghost (0), Accuracy Corrector (3), Autoblaster Turret (2), Recon Specialist (3), Hera Syndulla (1), Tactical Jammer (1)

Ezra Bridger (26)
Attack Shuttle (20), Autoblaster Turret (2), Nien Nunb (1), Push the Limit (3), Phantom (0)

18.02 – Round 5 

1: Basta Gianluigi VS Ceylan Erol
2: Del Rio Toledano Juan VS Buono Michele
3: Marasca Lorenzo VS Pujol Ortega David
4: Off Jenkins VS Reed Scott
5: Bennati Matteo VS Gradelli Giuliano
6: Castellari Francesco VS Petriconi Mirko
7: Gasparrini Andrea VS Marmorini Alessandro
8: Taddei Giulio VS Kunzle Ryan
9: Beccati Marcello VS Nardi Tommaso
10: Polchi Francesco VS Reed Tom
11: Marmorini Edoardo VS Serret Fortin Oriol
12: Cesaroni Andrea VS Piergiacomi Federico
13: Artom Celli Vittorio VS Cascone Eugenio
14: Requejo Xavier VS Tozzi Carlo
15: Ceccaroni Alex VS Del Pin Massimo
16: Nalin Davide VS Olivieri Dario
17: Sirri Federico VS Ferrari Luca
18: Gaspari Alvise VS Savino Roberto
19: Polo Martin Alejandro VS Morano Antonio
20: Cleva Mirko VS Giuffrida Valentina
21: Barker Nick VS Verdera Ivan
22: Gasparini Fabio VS Brasanti Matteo
23: Citro Daniele VS Arosio Giacomo
24: Rodriguez Domingo VS Prejano Daniele
25: Diaz Alberto VS Petriconi Tony
26: Zovetti Niccolò VS Fabre Alarcon Jordi
27: Gragnola Riccardo VS Calandra Dario
28: Partesotti Patrick VS Dioguardi Massimiliano
29: Primo Giulio VS De Scordilli Marco
30: Lombardi Damiano VS Ramos Curado Juan Jose
31: Chionsini Filippo VS Riva Daniel
32: Franco Luca VS Castagnoli Tommaso
33: Vezzani Giulio VS Targhini Gianluca
34: Casale “Olaf” Casale VS Cignoni Maurizio
35: Mazza Bernardo Maria VS Provenzano Simone
36: Esposito Nicola VS Luca Simone
37: Delle Rupi Fiorenzo VS Cerrai Andrea
38: Reed Craig VS Hancu Ion
39: Ambrosi Andrea VS Cleva Marco
40: Nibetti Dario VS Tamburro Andrea
41: Foto Rino VS Crivello Emanuele

18.01 – Standings

Rank Name Score MoV SoS
1 Ceylan Erol 20 684 1.8
2 Del Rio Toledano Juan 20 641 1.8
3 Marasca Lorenzo 20 632 2.12
4 Basta Gianluigi 20 602 1.4
5 Buono Michele 20 584 1.92
6 Pujol Ortega David 18 532 1.72
7 Marmorini Edoardo 15 612 5.4
8 Reed Tom 15 595 2.0
9 Serret Fortin Oriol 15 557 1.6
10 Polchi Francesco 15 556 2.2
11 Marmorini Alessandro 15 550 5.6
12 Beccati Marcello 15 550 1.4
13 Gasparrini Andrea 15 516 1.45
14 Taddei Giulio 15 485 1.4
15 Kunzle Ryan 15 475 1.8
16 Off Jenkins 15 470 1.4
17 Bennati Matteo 15 467 1.8
18 Reed Scott 15 462 2.2
19 Gradelli Giuliano 15 454 1.6
20 Cesaroni Andrea 15 453 2.2
21 Petriconi Mirko 15 436 1.8
22 Castellari Francesco 15 409 2.2
23 Nardi Tommaso 15 373 1.4
24 Artom Celli Vittorio 13 477 1.96
25 Cascone Eugenio 13 473 2.0
26 Piergiacomi Federico 13 473 1.65
27 Requejo Xavier 13 446 1.36
28 Partesotti Patrick 10 545 5.0
29 Fabre Alarcon Jordi 10 544 1.16
30 Ceccaroni Alex 10 521 2.2
31 Giuffrida Valentina 10 484 1.85
32 Barker Nick 10 464 1.4
33 Prejano Daniele 10 459 1.92
34 Brasanti Matteo 10 455 1.72
35 Savino Roberto 10 455 1.6
36 Gragnola Riccardo 10 454 1.2
37 Arosio Giacomo 10 451 1.0
38 Calandra Dario 10 442 1.4
39 Morano Antonio 10 439 1.68
40 Rodriguez Domingo 10 435 1.2
41 Petriconi Tony 10 432 1.6
42 Diaz Alberto 10 422 1.4
43 Dioguardi Massimiliano 10 416 1.05
44 Zovetti Niccolò 10 412 2.12
45 Citro Daniele 10 412 1.6
46 Gasparini Fabio 10 412 1.52
47 Ferrari Luca 10 410 1.6
48 Polo Martin Alejandro 10 407 1.4
49 Sirri Federico 10 405 1.72
50 Del Pin Massimo 10 388 1.52
51 Gaspari Alvise 10 385 1.6
52 Primo Giulio 10 380 1.85
53 Olivieri Dario 10 379 1.6
54 Tozzi Carlo 10 375 2.0
55 Verdera Ivan 10 373 1.69
56 Nalin Davide 10 373 1.36
57 Cleva Mirko 10 352 1.92
58 De Scordilli Marco 9 474 1.24
59 Lombardi Damiano 8 411 1.12
60 Ramos Curado Juan Jose 8 325 0.84
61 Chionsini Filippo 6 280 1.16
62 Cignoni Maurizio 5 420 1.16
63 Reed Craig 5 370 1.52
64 Hancu Ion 5 342 1.84
65 Castagnoli Tommaso 5 333 1.52
66 Esposito Nicola 5 327 1.8
67 Mazza Bernardo Maria 5 321 1.6
68 Riva Daniel 5 317 1.72
0 (D#5)Arbi Lorenzo 5 313 1.75
69 Luca Simone 5 303 1.6
70 Cerrai Andrea 5 299 1.4
71 Targhini Gianluca 5 279 1.92
72 Provenzano Simone 5 247 1.36
0 (D#5)Terminello Stefano 5 245 2.15
73 Delle Rupi Fiorenzo 5 245 1.25
74 Casale “Olaf” Casale 5 226 1.6
75 Franco Luca 5 196 1.05
76 Vezzani Giulio 5 167 1.0
77 Tamburro Andrea 3 310 0.72
78 Cleva Marco 3 294 1.16
79 Ambrosi Andrea 0 178 1.4
80 Nibetti Dario 0 143 1.0
81 Crivello Emanuele 0 138 1.52
82 Foto Rino 0 131 1.52
0 (D#4)Pasqualotto Mario 0 112 1.87
0 (D#3)Tarlini Giacomo 0 101 2.0
0 (D#4)Pollastrini Alberto 0 58 1.67

18.00 – Round 4 Results

1: Basta Gianluigi VS Reed Tom – Match Results: Basta Gianluigi is the winner 82 to 60
2: Cesaroni Andrea VS Del Rio Toledano Juan – Match Results: Del Rio Toledano Juan is the winner 49 to 100
3: Petriconi Mirko VS Ceylan Erol – Match Results: Ceylan Erol is the winner 63 to 100
4: Marasca Lorenzo VS Castellari Francesco – Match Results: Marasca Lorenzo is the winner 100 to 26
5: Polchi Francesco VS Buono Michele – Match Results: Buono Michele is the winner 0 to 32
6: Pujol Ortega David VS Cleva Mirko – Match Results: Pujol Ortega David is the winner 100 to 21
7: Gaspari Alvise VS Reed Scott – Match Results: Reed Scott is the winner 64 to 100
8: Bennati Matteo VS Polo Martin Alejandro – Match Results: Bennati Matteo is the winner 100 to 32
9: Nardi Tommaso VS Ceccaroni Alex – Match Results: Nardi Tommaso is the winner 60 to 35
10: Kunzle Ryan VS Sirri Federico – Match Results: Kunzle Ryan is the winner 100 to 75
11: Esposito Nicola VS Taddei Giulio – Match Results: Taddei Giulio is the winner 64 to 100
12: Petriconi Tony VS Beccati Marcello – Match Results: Beccati Marcello is the winner 50 to 100
13: Barker Nick VS Gasparrini Andrea – Match Results: Gasparrini Andrea is the winner 32 to 100
14: Marmorini Edoardo VS Primo Giulio – Match Results: Marmorini Edoardo is the winner 100 to 0
15: Verdera Ivan VS Piergiacomi Federico – Match Results: Piergiacomi Federico is the winner 81 to 83
16: Olivieri Dario VS Off Jenkins – Match Results: Off Jenkins is the winner 50 to 100
17: Gradelli Giuliano VS Savino Roberto – Match Results: Gradelli Giuliano is the winner 76 to 50
18: Tozzi Carlo VS Marmorini Alessandro – Match Results: Marmorini Alessandro is the winner 28 to 77
19: Serret Fortin Oriol VS Prejano Daniele – Match Results: Serret Fortin Oriol is the winner 100 to 21
20: Zovetti Niccolò VS Cascone Eugenio – Match Results: Cascone Eugenio is the winner 61 to 100
21: Requejo Xavier VS Lombardi Damiano – Match Results: Requejo Xavier is the winner 55 to 26
22: Ramos Curado Juan Jose VS Artom Celli Vittorio – Match Results: Artom Celli Vittorio is the winner 33 to 100
23: De Scordilli Marco VS Chionsini Filippo – Match Results: Draw 0 to 0
24: Ferrari Luca VS Riva Daniel – Match Results: Ferrari Luca is the winner 100 to 25
25: Targhini Gianluca VS Citro Daniele – Match Results: Citro Daniele is the winner 25 to 100
26: Giuffrida Valentina VS Arbi Lorenzo – Match Results: Giuffrida Valentina is the winner 100 to 33
27: Diaz Alberto VS Luca Simone – Match Results: Diaz Alberto is the winner 100 to 0
28: Franco Luca VS Nalin Davide – Match Results: Nalin Davide is the winner 0 to 67
29: Brasanti Matteo VS Hancu Ion – Match Results: Brasanti Matteo is the winner 100 to 31
30: Dioguardi Massimiliano VS Terminello Stefano – Match Results: Dioguardi Massimiliano is the winner 69 to 51
31: Fabre Alarcon Jordi VS Castagnoli Tommaso – Match Results: Fabre Alarcon Jordi is the winner 100 to 16
32: Morano Antonio VS Mazza Bernardo Maria – Match Results: Morano Antonio is the winner 54 to 0
33: Del Pin Massimo VS Casale “Olaf” Casale – Match Results: Del Pin Massimo is the winner 37 to 0
34: Rodriguez Domingo VS Cerrai Andrea – Match Results: Rodriguez Domingo is the winner 55 to 29
35: Calandra Dario VS Gasparini Fabio – Match Results: Calandra Dario is the winner 52 to 0
36: Vezzani Giulio VS Gragnola Riccardo – Match Results: Gragnola Riccardo is the winner 0 to 100
37: Partesotti Patrick VS Foto Rino – Match Results: Partesotti Patrick is the winner 100 to 0
38: Cleva Marco VS Reed Craig – Match Results: Reed Craig is the winner 0 to 100
39: Cignoni Maurizio VS Tamburro Andrea – Match Results: Cignoni Maurizio is the winner 100 to 31
40: Nibetti Dario VS Provenzano Simone – Match Results: Provenzano Simone is the winner 42 to 100
41: Crivello Emanuele VS Arosio Giacomo – Match Results: Arosio Giacomo is the winner 16 to 100
42: Ambrosi Andrea VS Delle Rupi Fiorenzo – Match Results: Delle Rupi Fiorenzo is the winner 29 to 100

16.36 – Featured table: Cesaroni Andrea  (left) VS Del Rio Toledano Juan (right)

Cesaroni Andrea – 100 points

“Howlrunner” (19)
TIE Fighter (18), Crack Shot (1)

Black Squadron Pilot (15) x 4
TIE Fighter (14), Crack Shot (1)

“Zeta Leader” (21)
TIE/fo Fighter (20), Crack Shot (1)

Del Rio Toledano Juan – 99 points

Dengar (58)
JumpMaster 5000 (33), Lone Wolf (2), Tactician (2), R5-P8 (3), Glitterstim (2), Punishing One (12), Engine Upgrade (4)

Manaroo (41)
JumpMaster 5000 (27), Deadeye (1), Proton Torpedoes (4), Extra Munitions (2), Recon Specialist (3), R4 Agromech (2), Feedback Array (2), Guidance Chips (0)

16.35 – Round 4

1: Basta Gianluigi VS Reed Tom
2: Cesaroni Andrea VS Del Rio Toledano Juan
3: Petriconi Mirko VS Ceylan Erol
4: Marasca Lorenzo VS Castellari Francesco
5: Polchi Francesco VS Buono Michele
6: Pujol Ortega David VS Cleva Mirko
7: Gaspari Alvise VS Reed Scott
8: Bennati Matteo VS Polo Martin Alejandro
9: Nardi Tommaso VS Ceccaroni Alex
10: Kunzle Ryan VS Sirri Federico
11: Esposito Nicola VS Taddei Giulio
12: Petriconi Tony VS Beccati Marcello
13: Barker Nick VS Gasparrini Andrea
14: Marmorini Edoardo VS Primo Giulio
15: Verdera Ivan VS Piergiacomi Federico
16: Olivieri Dario VS Off Jenkins
17: Gradelli Giuliano VS Savino Roberto
18: Tozzi Carlo VS Marmorini Alessandro
19: Serret Fortin Oriol VS Prejano Daniele
20: Zovetti Niccolò VS Cascone Eugenio
21: Requejo Xavier VS Lombardi Damiano
22: Ramos Curado Juan Jose VS Artom Celli Vittorio
23: De Scordilli Marco VS Chionsini Filippo
24: Ferrari Luca VS Riva Daniel
25: Targhini Gianluca VS Citro Daniele
26: Giuffrida Valentina VS Arbi Lorenzo
27: Diaz Alberto VS Luca Simone
28: Franco Luca VS Nalin Davide
29: Brasanti Matteo VS Hancu Ion
30: Dioguardi Massimiliano VS Terminello Stefano
31: Fabre Alarcon Jordi VS Castagnoli Tommaso
32: Morano Antonio VS Mazza Bernardo Maria
33: Del Pin Massimo VS Casale “Olaf” Casale
34: Rodriguez Domingo VS Cerrai Andrea
35: Calandra Dario VS Gasparini Fabio
36: Vezzani Giulio VS Gragnola Riccardo
37: Partesotti Patrick VS Foto Rino
38: Cleva Marco VS Reed Craig
39: Cignoni Maurizio VS Tamburro Andrea
40: Nibetti Dario VS Provenzano Simone
41: Crivello Emanuele VS Arosio Giacomo
42: Ambrosi Andrea VS Delle Rupi Fiorenzo

16.34 – Standings

Rank Name Score MoV SoS
1 Ceylan Erol 15 547 1.56
2 Reed Tom 15 517 1.25
3 Del Rio Toledano Juan 15 490 1.25
4 Polchi Francesco 15 488 1.88
5 Basta Gianluigi 15 480 1.25
6 Marasca Lorenzo 15 458 1.88
7 Buono Michele 15 452 1.13
8 Cesaroni Andrea 15 404 1.56
9 Castellari Francesco 15 383 1.56
10 Petriconi Mirko 15 373 0.94
11 Pujol Ortega David 13 353 1.44
12 Ceccaroni Alex 10 446 1.88
13 Prejano Daniele 10 438 1.44
14 Barker Nick 10 432 0.94
15 Marmorini Edoardo 10 412 4.69
16 Marmorini Alessandro 10 401 5.0
17 Beccati Marcello 10 400 1.25
18 Petriconi Tony 10 382 1.25
19 Savino Roberto 10 381 0.94
20 Primo Giulio 10 380 1.25
21 Serret Fortin Oriol 10 378 1.25
22 Polo Martin Alejandro 10 375 0.94
23 Piergiacomi Federico 10 371 1.56
24 Gasparini Fabio 10 364 1.13
25 Zovetti Niccolò 10 351 1.88
26 Kunzle Ryan 10 350 1.88
27 Taddei Giulio 10 349 1.25
28 Gasparrini Andrea 10 348 1.25
29 Cleva Mirko 10 331 1.25
30 Sirri Federico 10 330 1.44
31 Olivieri Dario 10 329 1.25
32 Gradelli Giuliano 10 328 1.88
33 Reed Scott 10 326 1.88
34 Tozzi Carlo 10 324 1.56
35 Gaspari Alvise 10 321 0.94
36 Off Jenkins 10 320 1.25
37 Bennati Matteo 10 299 2.19
38 Verdera Ivan 10 275 1.44
39 Nardi Tommaso 10 248 1.56
40 De Scordilli Marco 8 374 0.63
41 Lombardi Damiano 8 340 0.94
42 Cascone Eugenio 8 334 1.88
43 Requejo Xavier 8 317 1.0
44 Artom Celli Vittorio 8 310 1.63
45 Ramos Curado Juan Jose 8 292 0.5
46 Fabre Alarcon Jordi 5 360 0.81
47 Partesotti Patrick 5 345 5.31
48 Giuffrida Valentina 5 317 1.88
49 Castagnoli Tommaso 5 317 1.56
50 Hancu Ion 5 311 1.88
51 Rodriguez Domingo 5 309 0.94
52 Luca Simone 5 303 1.25
53 Dioguardi Massimiliano 5 298 0.94
54 Riva Daniel 5 292 1.75
55 Calandra Dario 5 290 1.25
56 Brasanti Matteo 5 286 1.75
57 Morano Antonio 5 285 1.63
58 Arbi Lorenzo 5 280 1.56
59 Mazza Bernardo Maria 5 275 1.56
60 Arosio Giacomo 5 267 1.25
61 Esposito Nicola 5 263 1.25
62 Targhini Gianluca 5 254 1.75
63 Gragnola Riccardo 5 254 1.56
64 Del Pin Massimo 5 251 1.44
65 Citro Daniele 5 237 1.56
66 Ferrari Luca 5 235 1.56
67 Cerrai Andrea 5 225 0.94
68 Diaz Alberto 5 222 1.56
69 Nalin Davide 5 206 1.44
70 Chionsini Filippo 5 180 0.63
71 Vezzani Giulio 5 167 0.94
72 Casale “Olaf” Casale 5 163 1.56
73 Terminello Stefano 5 163 1.25
74 Franco Luca 5 163 0.94
75 Cleva Marco 3 294 1.19
76 Tamburro Andrea 3 279 0.81
77 Cignoni Maurizio 0 251 1.56
78 Reed Craig 0 170 1.56
79 Ambrosi Andrea 0 149 1.56
80 Foto Rino 0 131 1.44
81 Crivello Emanuele 0 122 1.13
0 (D#4)Pasqualotto Mario 0 112 1.92
0 (D#3)Tarlini Giacomo 0 101 1.88
82 Nibetti Dario 0 101 0.94
83 Provenzano Simone 0 89 2.06
84 Delle Rupi Fiorenzo 0 74 1.25
0 (D#4)Pollastrini Alberto 0 58 2.08

16.32 – Round 3 results

1: Ceylan Erol VS Sirri Federico – Match Results: Ceylan Erol is the winner 100 to 0
2: Cesaroni Andrea VS Bennati Matteo – Match Results: Cesaroni Andrea is the winner 100 to 55
3: Castellari Francesco VS Gradelli Giuliano – Match Results: Castellari Francesco is the winner 49 to 26
4: Reed Scott VS Marasca Lorenzo – Match Results: Marasca Lorenzo is the winner 58 to 100
5: Nardi Tommaso VS Reed Tom – Match Results: Reed Tom is the winner 17 to 100
6: Zovetti Niccolò VS Polchi Francesco – Match Results: Polchi Francesco is the winner 32 to 52
7: Beccati Marcello VS Petriconi Mirko – Match Results: Petriconi Mirko is the winner 81 to 100
8: Verdera Ivan VS Del Rio Toledano Juan – Match Results: Del Rio Toledano Juan is the winner 49 to 100
9: Ceccaroni Alex VS Basta Gianluigi – Match Results: Basta Gianluigi is the winner 60 to 100
10: Buono Michele VS Cascone Eugenio – Match Results: Buono Michele is the winner 49 to 31
11: Pujol Ortega David VS Artom Celli Vittorio – Match Results: Pujol Ortega David is the winner 100 to 78
12: Marmorini Edoardo VS Citro Daniele – Match Results: Marmorini Edoardo is the winner 100 to 53
13: Barker Nick VS Franco Luca – Match Results: Barker Nick is the winner 100 to 0
14: Olivieri Dario VS Del Pin Massimo – Match Results: Olivieri Dario is the winner 68 to 50
15: Calandra Dario VS Gaspari Alvise – Match Results: Gaspari Alvise is the winner 50 to 68
16: Giuffrida Valentina VS Off Jenkins – Match Results: Off Jenkins is the winner 67 to 82
17: Prejano Daniele VS Vezzani Giulio – Match Results: Prejano Daniele is the winner 100 to 17
18: Gasparini Fabio VS Esposito Nicola – Match Results: Gasparini Fabio is the winner 75 to 45
19: Gragnola Riccardo VS Tozzi Carlo – Match Results: Tozzi Carlo is the winner 34 to 64
20: Riva Daniel VS Lombardi Damiano – Match Results: Lombardi Damiano is the winner 67 to 75
21: Serret Fortin Oriol VS Targhini Gianluca – Match Results: Serret Fortin Oriol is the winner 100 to 42
22: Marmorini Alessandro VS Ferrari Luca – Match Results: Marmorini Alessandro is the winner 100 to 52
23: Mazza Bernardo Maria VS Cleva Mirko – Match Results: Cleva Mirko is the winner 18 to 100
24: Brasanti Matteo VS Savino Roberto – Match Results: Savino Roberto is the winner 53 to 100
25: Taddei Giulio VS Morano Antonio – Match Results: Taddei Giulio is the winner 100 to 76
26: Polo Martin Alejandro VS Diaz Alberto – Match Results: Polo Martin Alejandro is the winner 100 to 39
27: Hancu Ion VS Kunzle Ryan – Match Results: Kunzle Ryan is the winner 25 to 100
28: Primo Giulio VS Arbi Lorenzo – Match Results: Primo Giulio is the winner 100 to 14
29: Piergiacomi Federico VS Castagnoli Tommaso – Match Results: Piergiacomi Federico is the winner 63 to 50
30: Partesotti Patrick VS Petriconi Tony – Match Results: Petriconi Tony is the winner 67 to 100
31: Terminello Stefano VS Gasparrini Andrea – Match Results: Gasparrini Andrea is the winner 0 to 100
32: Nalin Davide VS Requejo Xavier – Match Results: Requejo Xavier is the winner 26 to 64
33: Cleva Marco VS Ramos Curado Juan Jose – Match Results: Ramos Curado Juan Jose is the winner 15 to 29
34: De Scordilli Marco VS Provenzano Simone – Match Results: De Scordilli Marco is the winner 100 to 12
35: Fabre Alarcon Jordi VS Delle Rupi Fiorenzo – Match Results: Fabre Alarcon Jordi is the winner 100 to 16
36: Cignoni Maurizio VS Chionsini Filippo – Match Results: Chionsini Filippo is the winner 49 to 73
37: Luca Simone VS Pollastrini Alberto – Match Results: Luca Simone is the winner 100 to 37
38: Casale “Olaf” Casale VS Ambrosi Andrea – Match Results: Casale “Olaf” Casale is the winner 100 to 37
39: Tamburro Andrea VS Pasqualotto Mario – Match Results: Tamburro Andrea is the winner 32 to 29
40: Foto Rino VS Arosio Giacomo – Match Results: Arosio Giacomo is the winner 16 to 100
41: Rodriguez Domingo VS Nibetti Dario – Match Results: Rodriguez Domingo is the winner 100 to 14
42: Dioguardi Massimiliano VS Crivello Emanuele – Match Results: Dioguardi Massimiliano is the winner 100 to 35
43: Cerrai Andrea VS Reed Craig – Match Results: Cerrai Andrea is the winner 63 to 42

14.43 – Featured table: Marmorini Edoardo (left) VS Citro Daniele (right)

Edoardo Marmorini – 100 points

Darth Vader (37)
TIE Advanced (29), TIE/x1 (0), Predator (3), Engine Upgrade (4), Advanced Targeting Computer (5)

The Inquisitor (31)
TIE Advanced Prototype (25), Push the Limit (3), TIE/v1 (1), Autothrusters (2)

Captain Yorr (32)
Lambda-Class Shuttle (24), Emperor Palpatine (8)

Daniele Citro – 99 points

N’Dru Suhlak (24)
Z-95 Headhunter (17), Concussion Missiles (4), Glitterstim (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Palob Godalhi (27)
HWK-290 (20), Adaptability (0), Twin Laser Turret (6), Zuckuss (1)

Torkhil Mux (25)
HWK-290 (19), Twin Laser Turret (6)

Spice Runner (23)
HWK-290 (16), Twin Laser Turret (6), 4-LOM (1)

14.42 – Standings

Rank Name Score MoV SoS
1 Ceccaroni Alex 10 386 1.11
2 Polchi Francesco 10 368 1.11
3 Ceylan Erol 10 347 0.56
4 Basta Gianluigi 10 340 0.56
5 Del Rio Toledano Juan 10 339 0.56
6 Buono Michele 10 334 1.11
7 Reed Tom 10 334 0.56
8 Sirri Federico 10 330 0.56
9 Beccati Marcello 10 319 0.56
10 Marasca Lorenzo 10 316 1.11
11 Zovetti Niccolò 10 271 1.11
12 Reed Scott 10 268 0.56
13 Castellari Francesco 10 260 1.11
14 Cesaroni Andrea 10 259 1.11
15 Petriconi Mirko 10 254 0.56
16 Gradelli Giuliano 10 251 1.11
17 Bennati Matteo 10 244 1.11
18 Nardi Tommaso 10 231 1.11
19 Verdera Ivan 10 226 0.56
20 Cascone Eugenio 8 252 1.11
21 Artom Celli Vittorio 8 232 0.89
22 Pujol Ortega David 8 231 1.11
23 Hancu Ion 5 286 1.11
24 Partesotti Patrick 5 278 4.44
25 Arbi Lorenzo 5 266 1.67
26 Marmorini Edoardo 5 265 4.44
27 Piergiacomi Federico 5 258 1.67
28 Mazza Bernardo Maria 5 257 1.11
29 Prejano Daniele 5 255 0.89
30 Marmorini Alessandro 5 253 4.44
31 Petriconi Tony 5 249 1.11
32 Gasparini Fabio 5 234 1.44
33 Savino Roberto 5 234 0.56
34 Brasanti Matteo 5 233 0.89
35 Giuffrida Valentina 5 232 1.67
36 Barker Nick 5 232 1.11
37 Lombardi Damiano 5 232 1.11
38 Castagnoli Tommaso 5 230 1.11
39 Taddei Giulio 5 225 1.11
40 Serret Fortin Oriol 5 220 1.11
41 Polo Martin Alejandro 5 214 1.11
42 Targhini Gianluca 5 212 1.44
43 Olivieri Dario 5 211 1.11
44 Morano Antonio 5 209 1.22
45 Calandra Dario 5 208 0.56
46 Off Jenkins 5 205 1.11
47 Gaspari Alvise 5 203 1.11
48 Riva Daniel 5 200 1.67
49 Primo Giulio 5 194 1.67
50 Tozzi Carlo 5 194 1.11
51 Esposito Nicola 5 193 1.11
52 Citro Daniele 5 184 1.11
53 Gragnola Riccardo 5 184 0.56
54 Ferrari Luca 5 183 1.11
55 Diaz Alberto 5 183 1.11
56 Kunzle Ryan 5 175 1.67
57 Del Pin Massimo 5 169 0.89
58 Terminello Stefano 5 163 0.56
59 Franco Luca 5 163 0.56
60 Vezzani Giulio 5 150 0.56
61 Cleva Mirko 5 149 1.11
62 Gasparrini Andrea 5 148 0.56
63 Nalin Davide 5 144 1.11
64 Cleva Marco 3 208 0.33
65 De Scordilli Marco 3 186 0.56
66 Requejo Xavier 3 179 1.22
67 Ramos Curado Juan Jose 3 178 0.56
68 Tamburro Andrea 0 176 1.44
69 Fabre Alarcon Jordi 0 176 0.89
70 Cignoni Maurizio 0 175 1.67
71 Luca Simone 0 140 1.67
72 Dioguardi Massimiliano 0 133 1.11
73 Rodriguez Domingo 0 123 1.11
74 Foto Rino 0 115 0.89
75 Ambrosi Andrea 0 112 1.11
76 Cerrai Andrea 0 104 1.11
0 (D#3)Tarlini Giacomo 0 101 1.67
77 Reed Craig 0 91 1.67
78 Crivello Emanuele 0 87 1.11
79 Nibetti Dario 0 87 1.11
80 Arosio Giacomo 0 83 1.67
81 Provenzano Simone 0 77 1.67
82 Delle Rupi Fiorenzo 0 58 1.11
83 Chionsini Filippo 0 56 1.11
84 Pollastrini Alberto 0 21 1.67
85 Pasqualotto Mario 0 15 1.67
86 Casale “Olaf” Casale 0 0 1.67

14.41 – Round 3

1: Ceylan Erol VS Sirri Federico
2: Cesaroni Andrea VS Bennati Matteo
3: Castellari Francesco VS Gradelli Giuliano
4: Reed Scott VS Marasca Lorenzo
5: Nardi Tommaso VS Reed Tom
6: Zovetti Niccolò VS Polchi Francesco
7: Beccati Marcello VS Petriconi Mirko
8: Verdera Ivan VS Del Rio Toledano Juan
9: Ceccaroni Alex VS Basta Gianluigi
10: Buono Michele VS Cascone Eugenio
11: Pujol Ortega David VS Artom Celli Vittorio
12: Marmorini Edoardo VS Citro Daniele
13: Barker Nick VS Franco Luca
14: Olivieri Dario VS Del Pin Massimo
15: Calandra Dario VS Gaspari Alvise
16: Giuffrida Valentina VS Off Jenkins
17: Prejano Daniele VS Vezzani Giulio
18: Gasparini Fabio VS Esposito Nicola
19: Gragnola Riccardo VS Tozzi Carlo
20: Riva Daniel VS Lombardi Damiano
21: Serret Fortin Oriol VS Targhini Gianluca
22: Marmorini Alessandro VS Ferrari Luca
23: Mazza Bernardo Maria VS Cleva Mirko
24: Brasanti Matteo VS Savino Roberto
25: Taddei Giulio VS Morano Antonio
26: Polo Martin Alejandro VS Diaz Alberto
27: Hancu Ion VS Kunzle Ryan
28: Primo Giulio VS Arbi Lorenzo
29: Piergiacomi Federico VS Castagnoli Tommaso
30: Partesotti Patrick VS Petriconi Tony
31: Terminello Stefano VS Gasparrini Andrea
32: Nalin Davide VS Requejo Xavier
33: Cleva Marco VS Ramos Curado Juan Jose
34: De Scordilli Marco VS Provenzano Simone
35: Fabre Alarcon Jordi VS Delle Rupi Fiorenzo
36: Cignoni Maurizio VS Chionsini Filippo
37: Luca Simone VS Pollastrini Alberto
38: Casale “Olaf” Casale VS Ambrosi Andrea
39: Tamburro Andrea VS Pasqualotto Mario
40: Foto Rino VS Arosio Giacomo
41: Rodriguez Domingo VS Nibetti Dario
42: Dioguardi Massimiliano VS Crivello Emanuele
43: Cerrai Andrea VS Reed Craig

14.40 – Round 2 results

1: Kunzle Ryan VS Polchi Francesco – Match Results: Polchi Francesco is the winner 0 to 100
2: Verdera Ivan VS Arbi Lorenzo – Match Results: Verdera Ivan is the winner 79 to 66
3: Giuffrida Valentina VS Beccati Marcello – Match Results: Beccati Marcello is the winner 33 to 67
4: Petriconi Mirko VS Castagnoli Tommaso – Match Results: Petriconi Mirko is the winner 63 to 22
5: Nardi Tommaso VS Targhini Gianluca – Match Results: Nardi Tommaso is the winner 12 to 0
6: Sirri Federico VS Lombardi Damiano – Match Results: Sirri Federico is the winner 61 to 31
7: Reed Scott VS Marmorini Edoardo – Match Results: Reed Scott is the winner 100 to 65
8: Cascone Eugenio VS Gasparini Fabio – Match Results: Cascone Eugenio is the winner 26 to 24
9: Mazza Bernardo Maria VS Gradelli Giuliano – Match Results: Gradelli Giuliano is the winner 66 to 82
10: Partesotti Patrick VS Castellari Francesco – Match Results: Castellari Francesco is the winner 64 to 86
11: Serret Fortin Oriol VS Del Rio Toledano Juan – Match Results: Del Rio Toledano Juan is the winner 41 to 100
12: Ceylan Erol VS Marmorini Alessandro – Match Results: Ceylan Erol is the winner 100 to 53
13: Zovetti Niccolò VS Taddei Giulio – Match Results: Zovetti Niccolò is the winner 100 to 67
14: Brasanti Matteo VS Pujol Ortega David – Match Results: Pujol Ortega David is the winner 71 to 73
15: Buono Michele VS Ferrari Luca – Match Results: Buono Michele is the winner 100 to 33
16: Piergiacomi Federico VS Marasca Lorenzo – Match Results: Marasca Lorenzo is the winner 26 to 68
17: Petriconi Tony VS Reed Tom – Match Results: Reed Tom is the winner 66 to 100
18: Off Jenkins VS Cesaroni Andrea – Match Results: Cesaroni Andrea is the winner 55 to 100
19: Nalin Davide VS Ceccaroni Alex – Match Results: Ceccaroni Alex is the winner 0 to 100
20: Primo Giulio VS Bennati Matteo – Match Results: Bennati Matteo is the winner 18 to 45
21: Basta Gianluigi VS Riva Daniel – Match Results: Basta Gianluigi is the winner 100 to 0
22: Artom Celli Vittorio VS Requejo Xavier – Match Results: Artom Celli Vittorio is the winner 74 to 50
23: De Scordilli Marco VS Morano Antonio – Match Results: Morano Antonio is the winner 26 to 43
24: Pasqualotto Mario VS Polo Martin Alejandro – Match Results: Polo Martin Alejandro is the winner 0 to 100
25: Pollastrini Alberto VS Olivieri Dario – Match Results: Olivieri Dario is the winner 21 to 100
26: Casale “Olaf” Casale VS Savino Roberto – Match Results: Savino Roberto is the winner 0 to 100
27: Esposito Nicola VS Cignoni Maurizio – Match Results: Esposito Nicola is the winner 62 to 50
28: Nibetti Dario VS Franco Luca – Match Results: Franco Luca is the winner 29 to 71
29: Arosio Giacomo VS Prejano Daniele – Match Results: Prejano Daniele is the winner 16 to 100
30: Gasparrini Andrea VS Cerrai Andrea – Match Results: Gasparrini Andrea is the winner 55 to 32
31: Dioguardi Massimiliano VS Tozzi Carlo – Match Results: Tozzi Carlo is the winner 16 to 48
32: Fabre Alarcon Jordi VS Diaz Alberto – Match Results: Diaz Alberto is the winner 30 to 51
33: Crivello Emanuele VS Citro Daniele – Match Results: Citro Daniele is the winner 49 to 100
34: Del Pin Massimo VS Rodriguez Domingo – Match Results: Del Pin Massimo is the winner 48 to 29
35: Hancu Ion VS Chionsini Filippo – Match Results: Hancu Ion is the winner 100 to 0
36: Tamburro Andrea VS Cleva Marco – Match Results: Cleva Marco is the winner 29 to 40
37: Luca Simone VS Gragnola Riccardo – Match Results: Gragnola Riccardo is the winner 14 to 34
38: Reed Craig VS Calandra Dario – Match Results: Calandra Dario is the winner 0 to 29
39: Provenzano Simone VS Cleva Mirko – Match Results: Cleva Mirko is the winner 48 to 71
40: Foto Rino VS Ramos Curado Juan Jose – Match Results: Ramos Curado Juan Jose is the winner 33 to 35
41: Terminello Stefano VS Delle Rupi Fiorenzo – Match Results: Terminello Stefano is the winner 63 to 0
42: Tarlini Giacomo VS Barker Nick – Match Results: Barker Nick is the winner 51 to 100
43: Gaspari Alvise VS Ambrosi Andrea – Match Results: Gaspari Alvise is the winner 70 to 32
Vezzani Giulio has a BYE

13.00 – Featured table: Petriconi Tony (left) VS Reed Tom (right)

Tony Petriconi – 100 points

Contracted Scout (34)
JumpMaster 5000 (25), Plasma Torpedoes (3), Extra Munitions (2), Boba Fett (1), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (34)
JumpMaster 5000 (25), Extra Munitions (2), Plasma Torpedoes (3), 4-LOM (1), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (32)
JumpMaster 5000 (25), Flechette Torpedoes (2), Plasma Torpedoes (3), Overclocked R4 (1), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Tom Reed – 99 points

Contracted Scout (35)
JumpMaster 5000 (25), Proton Torpedoes (4), Extra Munitions (2), Boba Fett (1), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (33)
JumpMaster 5000 (25), Plasma Torpedoes (3), Extra Munitions (2), 4-LOM (1), Overclocked R4 (1), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (31)
JumpMaster 5000 (25), Plasma Torpedoes (3), K4 Security Droid (3), Adaptability (0), Guidance Chips (0)

 12.46 – Round 2

1: Kunzle Ryan VS Polchi Francesco
2: Verdera Ivan VS Arbi Lorenzo
3: Giuffrida Valentina VS Beccati Marcello
4: Petriconi Mirko VS Castagnoli Tommaso
5: Nardi Tommaso VS Targhini Gianluca
6: Sirri Federico VS Lombardi Damiano
7: Reed Scott VS Marmorini Edoardo
8: Cascone Eugenio VS Gasparini Fabio
9: Mazza Bernardo Maria VS Gradelli Giuliano
10: Partesotti Patrick VS Castellari Francesco
11: Serret Fortin Oriol VS Del Rio Toledano Juan
12: Ceylan Erol VS Marmorini Alessandro
13: Zovetti Niccolò VS Taddei Giulio
14: Brasanti Matteo VS Pujol Ortega David
15: Buono Michele VS Ferrari Luca
16: Piergiacomi Federico VS Marasca Lorenzo
17: Petriconi Tony VS Reed Tom
18: Off Jenkins VS Cesaroni Andrea
19: Nalin Davide VS Ceccaroni Alex
20: Primo Giulio VS Bennati Matteo
21: Basta Gianluigi VS Riva Daniel
22: Artom Celli Vittorio VS Requejo Xavier
23: De Scordilli Marco VS Morano Antonio
24: Pasqualotto Mario VS Polo Martin Alejandro
25: Pollastrini Alberto VS Olivieri Dario
26: Casale “Olaf” Casale VS Savino Roberto
27: Esposito Nicola VS Cignoni Maurizio
28: Nibetti Dario VS Franco Luca
29: Arosio Giacomo VS Prejano Daniele
30: Gasparrini Andrea VS Cerrai Andrea
31: Dioguardi Massimiliano VS Tozzi Carlo
32: Fabre Alarcon Jordi VS Diaz Alberto
33: Crivello Emanuele VS Citro Daniele
34: Del Pin Massimo VS Rodriguez Domingo
35: Hancu Ion VS Chionsini Filippo
36: Tamburro Andrea VS Cleva Marco
37: Luca Simone VS Gragnola Riccardo
38: Reed Craig VS Calandra Dario
39: Provenzano Simone VS Cleva Mirko
40: Foto Rino VS Ramos Curado Juan Jose
41: Terminello Stefano VS Delle Rupi Fiorenzo
42: Tarlini Giacomo VS Barker Nick
43: Gaspari Alvise VS Ambrosi Andrea
Vezzani Giulio has a BYE

12.45 – Standings

Rank Name Score MoV SoS
1 Partesotti Patrick 5 200 2.5
2 Marmorini Alessandro 5 200 2.5
3 Marmorini Edoardo 5 200 2.5
4 Riva Daniel 5 200 1.25
5 Piergiacomi Federico 5 200 0.0
6 Sirri Federico 5 200 0.0
7 Ceylan Erol 5 200 0.0
8 Reed Tom 5 200 0.0
9 Ceccaroni Alex 5 186 0.0
10 Beccati Marcello 5 185 0.0
11 Petriconi Tony 5 183 0.0
12 Del Rio Toledano Juan 5 180 0.0
13 Serret Fortin Oriol 5 179 0.0
14 Arbi Lorenzo 5 179 0.0
15 Kunzle Ryan 5 175 0.0
16 Marasca Lorenzo 5 174 0.0
17 Mazza Bernardo Maria 5 173 0.0
18 Castagnoli Tommaso 5 171 0.0
19 Polchi Francesco 5 168 0.0
20 Buono Michele 5 167 0.0
21 Giuffrida Valentina 5 166 0.0
22 Lombardi Damiano 5 162 0.0
23 Taddei Giulio 5 158 0.0
24 Vezzani Giulio 5 150 1.25
25 Ferrari Luca 5 150 0.0
26 Cascone Eugenio 5 150 0.0
27 Off Jenkins 5 150 0.0
28 Nalin Davide 5 144 0.0
29 Basta Gianluigi 5 140 0.0
30 Castellari Francesco 5 138 0.0
31 Zovetti Niccolò 5 138 0.0
32 Gasparini Fabio 5 136 0.0
33 Gradelli Giuliano 5 135 0.0
34 Brasanti Matteo 5 135 0.0
35 Reed Scott 5 133 0.0
36 Pujol Ortega David 5 129 0.0
37 Targhini Gianluca 5 124 0.0
38 Primo Giulio 5 121 0.0
39 Nardi Tommaso 5 119 0.0
40 Bennati Matteo 5 117 0.0
41 Cesaroni Andrea 5 114 0.0
42 Petriconi Mirko 5 113 0.0
43 Verdera Ivan 5 113 0.0
44 Artom Celli Vittorio 3 108 0.0
45 De Scordilli Marco 3 103 0.0
46 Requejo Xavier 3 103 0.0
47 Cleva Marco 0 97 0.75
48 Fabre Alarcon Jordi 0 97 0.75
49 Morano Antonio 0 92 0.75
50 Tamburro Andrea 0 87 1.25
51 Cignoni Maurizio 0 87 1.25
52 Hancu Ion 0 86 1.25
53 Barker Nick 0 83 1.25
54 Esposito Nicola 0 81 1.25
55 Calandra Dario 0 79 1.25
56 Ramos Curado Juan Jose 0 76 1.25
57 Prejano Daniele 0 71 1.25
58 Arosio Giacomo 0 67 1.25
59 Gaspari Alvise 0 65 1.25
60 Dioguardi Massimiliano 0 65 1.25
61 Gragnola Riccardo 0 64 1.25
62 Tozzi Carlo 0 62 1.25
63 Diaz Alberto 0 62 1.25
64 Luca Simone 0 60 1.25
65 Chionsini Filippo 0 56 1.25
66 Del Pin Massimo 0 50 1.25
67 Ambrosi Andrea 0 50 1.25
68 Tarlini Giacomo 0 50 1.25
69 Rodriguez Domingo 0 42 1.25
70 Crivello Emanuele 0 38 1.25
71 Savino Roberto 0 34 1.25
72 Citro Daniele 0 33 1.25
73 Olivieri Dario 0 32 1.25
74 Nibetti Dario 0 29 1.25
75 Cerrai Andrea 0 27 1.25
76 Cleva Mirko 0 26 1.25
77 Gasparrini Andrea 0 25 1.25
78 Delle Rupi Fiorenzo 0 21 1.25
79 Franco Luca 0 21 1.25
80 Reed Craig 0 20 1.25
81 Foto Rino 0 17 1.25
82 Pasqualotto Mario 0 15 1.25
83 Polo Martin Alejandro 0 14 1.25
84 Pollastrini Alberto 0 0 1.25
85 Terminello Stefano 0 0 1.25
86 Provenzano Simone 0 0 1.25
87 Casale “Olaf” Casale 0 0 1.25

12.40 – Round 1 results

1: Crivello Emanuele VS Lombardi Damiano – Match Results: Lombardi Damiano is the winner 0 to 62
2: Savino Roberto VS Giuffrida Valentina – Match Results: Giuffrida Valentina is the winner 34 to 100
3: Pollastrini Alberto VS Sirri Federico – Match Results: Sirri Federico is the winner 0 to 100
4: Off Jenkins VS Ambrosi Andrea – Match Results: Off Jenkins is the winner 100 to 50
5: Ceylan Erol VS Casale “Olaf” Casale – Match Results: Ceylan Erol is the winner 100 to 0
6: Franco Luca VS Arbi Lorenzo – Match Results: Arbi Lorenzo is the winner 21 to 100
7: Terminello Stefano VS Piergiacomi Federico – Match Results: Piergiacomi Federico is the winner 0 to 100
8: Delle Rupi Fiorenzo VS Serret Fortin Oriol – Match Results: Serret Fortin Oriol is the winner 21 to 100
9: Nalin Davide VS Chionsini Filippo – Match Results: Nalin Davide is the winner 75 to 31
10: Cascone Eugenio VS Del Pin Massimo – Match Results: Cascone Eugenio is the winner 68 to 18
11: Riva Daniel VS Vezzani Giulio – Match Results: Riva Daniel is the winner 100 to 0
12: Arosio Giacomo VS Reed Scott – Match Results: Reed Scott is the winner 67 to 100
13: Beccati Marcello VS Pasqualotto Mario – Match Results: Beccati Marcello is the winner 100 to 15
14: Gaspari Alvise VS Gradelli Giuliano – Match Results: Gradelli Giuliano is the winner 65 to 100
15: Ferrari Luca VS Tarlini Giacomo – Match Results: Ferrari Luca is the winner 100 to 50
16: Esposito Nicola VS Nardi Tommaso – Match Results: Nardi Tommaso is the winner 31 to 50
17: Nibetti Dario VS Castagnoli Tommaso – Match Results: Castagnoli Tommaso is the winner 0 to 71
18: Gasparrini Andrea VS Kunzle Ryan – Match Results: Kunzle Ryan is the winner 25 to 100
19: Primo Giulio VS Calandra Dario – Match Results: Primo Giulio is the winner 35 to 14
20: Targhini Gianluca VS Ramos Curado Juan Jose – Match Results: Targhini Gianluca is the winner 100 to 76
21: Provenzano Simone VS Reed Tom – Match Results: Reed Tom is the winner 0 to 100
22: Mazza Bernardo Maria VS Cerrai Andrea – Match Results: Mazza Bernardo Maria is the winner 100 to 27
23: Del Rio Toledano Juan VS Reed Craig – Match Results: Del Rio Toledano Juan is the winner 100 to 20
24: Foto Rino VS Petriconi Tony – Match Results: Petriconi Tony is the winner 17 to 100
25: Artom Celli Vittorio VS Morano Antonio – Match Results: Artom Celli Vittorio is the winner 74 to 66
26: Gragnola Riccardo VS Gasparini Fabio – Match Results: Gasparini Fabio is the winner 33 to 69
27: Hancu Ion VS Cesaroni Andrea – Match Results: Cesaroni Andrea is the winner 55 to 69
28: Olivieri Dario VS Polchi Francesco – Match Results: Polchi Francesco is the winner 32 to 100
29: Bennati Matteo VS Barker Nick – Match Results: Bennati Matteo is the winner 67 to 50
30: Diaz Alberto VS Zovetti Niccolò – Match Results: Zovetti Niccolò is the winner 30 to 68
31: Tozzi Carlo VS Castellari Francesco – Match Results: Castellari Francesco is the winner 26 to 64
32: Marasca Lorenzo VS Cleva Mirko – Match Results: Marasca Lorenzo is the winner 100 to 26
33: Polo Martin Alejandro VS Ceccaroni Alex – Match Results: Ceccaroni Alex is the winner 14 to 100
34: De Scordilli Marco VS Fabre Alarcon Jordi – Match Results: De Scordilli Marco is the winner 34 to 31
35: Dioguardi Massimiliano VS Brasanti Matteo – Match Results: Brasanti Matteo is the winner 34 to 69
36: Pujol Ortega David VS Prejano Daniele – Match Results: Pujol Ortega David is the winner 100 to 71
37: Cleva Marco VS Requejo Xavier – Match Results: Requejo Xavier is the winner 26 to 29
38: Luca Simone VS Basta Gianluigi – Match Results: Basta Gianluigi is the winner 60 to 100
39: Rodriguez Domingo VS Taddei Giulio – Match Results: Taddei Giulio is the winner 42 to 100
40: Verdera Ivan VS Tamburro Andrea – Match Results: Verdera Ivan is the winner 45 to 32
41: Cignoni Maurizio VS Petriconi Mirko – Match Results: Petriconi Mirko is the winner 61 to 74
42: Citro Daniele VS Buono Michele – Match Results: Buono Michele is the winner 33 to 100
Marmorini Alessandro has a BYE
Marmorini Edoardo has a BYE
Partesotti Patrick has a BYE

11.07 – Featured table: Arosio Giacomo (left) VS Reed Scott (right)

Giacomo Arosio – 99 points

“Whisper” (41)

TIE Phantom (32), Agent Kallus (2), Fire-Control System (2), Veteran Instincts (1), Advanced Cloaking Device (4)

“Omega Leader” (26)

TIE/fo Fighter (21), Comm Relay (3), Juke (2)

Captain Yorr (32)

Lambda-Class Shuttle (24), Emperor Palpatine (8)

Scott Reed – 100 points

Contracted Scout (35)

JumpMaster 5000 (25), Extra Munitions (2), Proton Torpedoes (4), Boba Fett (1), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (33)

JumpMaster 5000 (25), Plasma Torpedoes (3), Extra Munitions (2), R4 Agromech (2), Deadeye (1), Guidance Chips (0)

Contracted Scout (32)

JumpMaster 5000 (25), Proton Torpedoes (4), Intelligence Agent (1), Feedback Array (2), Adaptability (0), Guidance Chips (0)

10.59 – Round 1

1: Crivello Emanuele VS Lombardi Damiano
2: Savino Roberto VS Giuffrida Valentina
3: Pollastrini Alberto VS Sirri Federico
4: Off Jenkins VS Ambrosi Andrea
5: Ceylan Erol VS Francesco Olaf Casale
6: Franco Luca VS Arbi Lorenzo
7: Terminiello Stefano VS Piergiacomi Federico
8: Delle Rupi Fiorenzo VS Serret Fortin Oriol
9: Nalin Davide VS Chionsini Filippo
10: Cascone Eugenio VS Del Pin Massimo
11: Riva Daniel VS Vezzani Giulio
12: Arosio Giacomo VS Reed Scott
13: Beccati Marcello VS Pasqualotto Mario
14: Gaspari Alvise VS Gradelli Giuliano
15: Ferrari Luca VS Tarlini Giacomo
16: Esposito Nicola VS Nardi Tommaso
17: Nibetti Dario VS Tommaso “Ravenard” Castagnoli
18: Gasparrini Andrea VS Kunzle Ryan
19: Primo Giulio VS Calandra Dario
20: Targhini Gianluca VS Ramos Curado Juan Josè
21: Provenzano Simone VS Reed Tom
22: Mazza Bernardo-Maria VS Cerrai Andrea
23: Del Rio Toledano Juan VS Reed Craig
24: Foto Rino VS Petriconi Tony
25: Artom Celli Vittorio VS Morano Antonio
26: Riccardo Gragnola VS Gasparini Fabio
27: Hancu Ion VS Cesaroni Andrea
28: Olivieri Dario VS Polchi Francesco
29: Bennati Matteo VS Barker Nick
30: Diaz Alberto VS Zovetti Niccolò
31: Tozzi Carlo VS Castellari Francesco
32: Marasca Lorenzo VS Cleva Mirko
33: Polo Martin Alejandro VS Ceccaroni Alex
34: De Scordilli Marco VS Fabre Alarcon Jordi
35: Dioguardi Massimiliano VS Brasanti Matteo
36: Pujol Ortega David VS Prejano Daniele
37: Cleva Marco VS Requejo Xavier
38: Luca Simone VS Basta Gianluigi
39: Rodriguez Domingo VS Taddei Giulio
40: Verdera Ivan VS Tamburro Andrea
41: Cignoni Maurizio VS Petriconi Mirko
42: Buono Michele VS Citro Daniele
Marmorini Alessandro has a BYE
Marmorini Edoardo has a BYE
Patrick Partesotti has a BYE

10.17 – 87 iscritti, parte il briefing.

8.50 – Iniziano le iscrizioni.

Se ti è piaciuto, condividi questo articolo!
Passiamo tempo #Nerdando

About

Nerdando.com è un’associazione culturale ed un blog scritto a più mani da amici che, avendo in comune alcune passioni, vogliono condividere sul web notizie, esperienze, pensieri e guide, cercando di aprire dialoghi e trarre spunti costruttivi per la stesura di nuovi articoli. In buona parte, gli autori di Nerdando.com non sono più giovanissimi ed il tempo libero, intorno e dopo i trent’anni, diminuisce sempre di più ma imperterriti non accantonano i loro hobby. Realizziamo post ed articoli quotidianamente, con uno stile simile ad una chiacchierata con un amico che condivide con noi gli stessi interessi ed è questo l’elemento di forza e di distinzione del nostro progetto. Il nostro amore per il mondo nerd ci spinge ad essere costantemente presenti durante fiere ed eventi sul territorio nazionale. Vi consigliamo di seguire anche la nostra pagina Facebook, aggiornata costantemente.

La redazione

© Copyright 2014-2017 Nerdando.com | Sede Legale Via Centoventitreesima Brigata Fanteria, 31 66100 Chieti | C.F. 93055900695 | Email info@nerdando.com

To Top